Zapovjednik JVP Grada Varaždina Ivica Labaš o 60 godina profesionalnog vatrogastva u Varaždinu -Nakon 20 godina mogu reći da je JVP Grada Varaždina jedna kadrovski i stručno najjača postrojba u državi .

Na raspolaganju su 24 sata dnevno, 365 dana u godini i rade jedan od najodgovornijih i najopasnijih poslova: spašavanje imovine i ljudskih života. Riječ je o profesionalnim vatrogascima, članovima JVP Grada Varaždina koji će u petak, 11. listopada proslaviti veliki jubilej: 60 godina profesionalnog vatrogastva u Varaždinu. Na svečanu akademiju u HNK Varaždin doći će i nekadašnji zamjenik zapovjednika Zlatko Ister te zapovjednik postrojbe Fabijan Vukalović, dvojica od prvih 11 članova početne postave JVP Grada Varaždina koja je nastala davne 1959. godine iz DVD-a Varaždin.

 Početna postava - Tada je postojala stalna straža od koje zapravo sežu počeci organiziranog profesionalnog vatrogastva u Varaždinu. S nekoliko štrcaljka, slabom opremom i nekolicinom ljudi s velikim entuzijazmom radili su taj posao, koji naši članovi s ponosom rade i danas - rekao je zapovjednik JVP Grada Varaždina Ivica Labaš. Povijesno gledano, JVP Grada Varaždina prošao je promjene i država i sistema, pa su tako od 1994. do 2000. godine bili jedan od odjela Ministarstva unutarnjih poslova. - Nakon toga smo postali JVP Grada Varaždina i tu je zapravo započeo pravi razvoj. Nakon 20 godina možemo reći da je JVP GradaVaraždina jedna kadrovski i stručno najjača postrojba u državi, a to mogu potkrijepiti i činjenicom da od 58 zaposlenih ljudi, njih 19 ima završeno fakultetsko obrazovanje.

 Iako zakon definira kako samo zapovjednik i zamjenik postrojbe moraju imati najmanje višu stručnu spremu, obrazovanje, stalne edukacije i psihofizička spremnost naših djelatnika pokazuje visoku profesionalnost u radu. Tome u prilog ide i činjenica da su svi naši djelatnici vatrogasni tehničari, dakle svatko ima temeljno znanje o vatrogastvu - rekao je Labaš koji zajedno sa svojim zamjenikom Božidarom Horvatom već gotovo dva desetljeća vodi varaždinske profesionalne vatrogasce. Osim što JVP Grada Varaždina kontinuirano ulaže u edukaciju djelatnika, vodi računa i o adekvatnoj opremi i zaštitnoj odjeći. - Naši vatrogasci koriste najsuvremeniju zaštitnu odjeću kako bi bili sigurni u poslu kojim se bave i spremni na sve situacije. Zato su stradanja naših vatrogasaca na intervencijama svedena na minimum.

 Od 55 operativaca, imamo šest instruktora plamenih udara, 13 ronioca, sedam speleologa, a 34 djelatnika osposobljeno je za izvanbolničko spašavanje ljudi jer u slučajevima prometnih nesreća interveniraju i naši članovi. Također, imamo i 18 vatrogasaca s licencom za gašenje i spašavanje u zračnim lukama, koje se obnavljaju svake dvije godine. Riječ je o međunarodnim certifikatima i oni drugim djelatnicima drže edukacije - rekao je Labaš. JVP Grada Varaždina raspolaže s ukupno 19 vozila namijenjenih za različite intervencije. No, kako je sve što se kupi nakon određenog vremena podložno promjenama, popravcima i zamjeni, tako je i s vatrogasnim vozilima. - Prema Pravilniku zadovoljavamo potrebe koje trebamo i s te strane se ne žalimo. Ali uvijek može bolje i mi bismo, naravno, htjeli bolju opremu. Neka vozila su jako stara i potrebno ih je zamijeniti zbog sigurnosti ljudi koji s njima upravljaju i kako bismo napravili kvalitetan posao koji se od nas traži. Muku mučimo s nabavkom velikih vatrogasnih vozila, koja su izrazito sofisticirana i skupa. Teško je nekome objasniti kako vozila s opremom koštaju nekoliko milijuna kuna. Primjerice, jedno navalno vozilo s kompletnom opremom košta preko 3,5 milijuna kuna. Ono što nam je gorući problem trenutno je vozilo s ljestvama. Veće je na popravku, a vozilo s manjim ljestvama, staro. Zapovjednik JVP Grada Varaždina Ivica Labaš upozorava da bi se trebalo ozbiljnije pristupiti i problemu rješavanja vatrogasnih pristupa, po uzoru na zapadne zemlje. - U Varaždinu postoje dijelovi grada gdje je nemoguć pristup vatrogasnih vozila zbog nepropisnog parkiranja ili barijera koje su postavljene u prostoru, a nisu primjerene. Pravilnik definira osiguravanje takvih pristupa, ali je nažalost u praksi puno slučajeva gdje se to ne poštuje. Razgovaramo o tome s MUP-om, razgovaramo i s Gradom Varaždinom i nadam se da ćemo u skoroj budućnosti to riješiti. Dugi niz godina upozoravamo na te sve probleme, međutim JVP Grada Varaždina kao operativna postrojba nije operativno tijelo i od nas se ne traži nikakvo mišljenje, a kamoli rješenje. Na kraju drugi na papiru odlučuju kako nešto treba izgledati, a u požaru je svaka sekunda važna - rekao je Labaš.

- Trenutno nam je gorući problem vozilo s ljestvama, koje košta 5 milijuna kuna. Ovo koje koristimo staro je 40 godina - rekao je Labaš .To je veliki izdatak, ali bez toga ne možemo garantirati sigurnost našim sugrađanima koji stanuju u visokim objektima jer je to nama osnovni alat za rad. Uvijek apeliramo na gradsku vlast, općenito na sve koji odlučuju, da nam se ta vozila osiguraju. Da ima sluha onda bi se ona nabavila još prije desetak godina - rekao je Labaš. Varaždinski vatrogasci pomažu kolegama diljem Hrvatske, profesionalni vatrogasci mogu intervenirati bilo gdje u Hrvatskoj, odnosno Varaždinskoj županiji po nalogu državnog ili županijskog zapovjednika, a već godinama odlaze u baze interventnih vatrogasnih postrojbi koje su smještena u Dubrovniku, Zadru, Šibeniku i Splitu. - Naša postrojba godinama je u bazi u Šibeniku, smjenjujući se svakih 15 dana tijekom ljetnih mjeseci. Riječ je o bazama profesionalnih vatrogasaca koji su educirani za intervencije, poput spuštanja iz helikoptera koji leti ili gašenja požara na nepristupačnim mjestima. Ukupno 35 djelatnika naše postrojbe mogu te poslove obavljati. Ulažemo u sebe kako bismo mogli raditi ono što se od nas traži. Kada se ljudi nađu u problemu i ne znaju koga zvati, tada zovu nas. Nismo svemogući, ali uvijek ćemo učiniti sve da pomognemo ljudima, od otvaranja vratiju, do spašavanja papige ili mačke s drveta - rekao je zapovjednik JVP Grada Varaždina Labaš.

Varaždinske vijesti; 8. listopada 2019.